ÜRETİM
You are here:

Kuyucak iplik fabrikamızda Recycled ipliklerimizi open-end rotor eğirme yöntemi ile Renkli iplik olarak üretmekteyiz.

Recycled ipliğimizin hikayesi konfeksiyon üreticilerinin kesim sonrası çıkan kumaş atıklarının toplanmasıyla başlar. Topladığımız kumaş atıklarını renklerine ve karışımlarına göre ayırırız. (özellikle içerisinde elastan veya herhangi bir farklı elyaf olmamasına özen gösteririz.) Bu ayırdığımız kumaş parçalarını renklerine göre önce giyotinde daha küçük parçalara ayırıp sonra elyaf açma makinesinde pamuk elyafına dönüştürürüz ve renk renk pamuk balyaları yaparak stoklarımıza alırız.

Virgin (orginal) pamuk elyaf boyu genelde 29 mm iken bizim dönüşüm pamuğumuzun elyaf boyu

11-12mm gibi olduğundan özellikle Ne 6/1 den daha ince iplikler için güçlendirici elyaf kullanılması gerekir. Buradan hareketle işletmemizde standart üretimimizde Recycled pamuklarımız ile virgin polyester karışımlı üretimler yaparız. Ancak istenirse termin konuşularak Recycled polyesterli üretim de yapabiliriz.

İşletmemizde Ne 1/1 ile Ne 30/1 arası tüm numaraları üretmemiz mümkündür. Renkli pamuklar ile beyaz polyesterli karışımlı renklerimizi Melanj ,Renkli pamuk ve Renkli polyester karışımlı renklerimizi uni-solid renk olarak tanımlıyoruz.

İşletmemizde yaklaşık olarak 900 ton/ay iplik üretimimiz mevcuttur. Karışım oranlarımız genellikle Pamuk %60-Pes %40 olmakla birlikte +/- 10% sapma olabilir. Renklerimizde lotlar arasında +/-5% sapma olabilir ve %5 farklı (other) elyaf çıkabilir.

Kartelamızdaki tüm renkler boyalı kumaşlardan üretilmektedir ve çok farklı fabrikalardan değişken pamuklar ve farklı kimyasallar ile boyamaları yapıldığı için bizden alacağınız ipliklerin örgüden sonra boyanmamasını sadece 30 derecede yıkama yapılmasını öneriyoruz.

Pilling ve Haslık değerlerinin orijinal ipliklerle kıyaslanmamasına ve min. 1-1,5 puan daha kötü sonuç ile karşılaşılabilir olasılığını göz önünde bulundurmanızı rica ederiz. Müşterilerimizden çok hassas çalışmaları var ise numune çalışmalar ve testler yapmalarını buna göre siparişlerine devam etmelerini önemle rica ediyoruz. Çünkü pilling ve haslık değerler iplik harmanımızda kullanılan kırpıntımız değiştikçe değerlerin daha iyi veya daha kötü çıkma ihtimali mevcuttur. Bazı renklerde ve harmanda neredeyse orijinal gibi çok iyi çıkarken bazı renkler de 1-2  puan sapma yapabilir.

OEKO-TEX ve GRS Sertifikalarımız mevcut olup INDITEX onayımız vardır.

GRS(Global Recycled standart) en az %20 geri dönüştürüşmüş materyal kullanılması gerekmektedir ve sürdürülebilir olması için müşterilerimizin de GRS sertifikalarının olması gerekmektedir. Konfeksiyon kısmında da GRS olduğunda ürünlere etiketleme yapılabilmektedir.

İpliklerimiz;

Örme (giyim t-shirt-sweetshirt-tayt-bluz-eşofman…vs)

Dokuma (döşemelik kumaş,dış giyim pantolon, gömlek, ceket …vs.)

Trikotaj (kazak, hırka, bere, eldiven….vs)

Çorap , havlu, fantezi ve hobi iplikleri ve daha birçok alanda kullanılmaktadır.

 

Dünyamızı daha yaşanabilir görmek için sosyal sorumluluklarımızın payımıza düşen kısmını gerçekleştirerek gelecek nesillere daha temiz, daha güzel ve doğal bir dünya teslim edebilmektir.

Siz değerli müşterilerimizle elele vererek bunu başaracağımıza inancımız sonsuzdur.